Haber Detayı
01 Ağustos 2021 - Pazar 03:24 Bu haber 1592 kez okundu
 
Giriş çıkış yasaklandı.
ASAYİŞ Haberi
Giriş çıkış yasaklandı.


Giriş çıkış yasaklandı.

 

 

6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 69. maddesine istinaden ve 10.09.1976 gün ve 7/12520 Sayılı Kararnameyle Yürürlükte bulunan Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkındaki Yönetmelik” gereği, Orman Yangınları ile Mücadele Komüsyonu, 31.07.2021 tarihinde, Zonguldak Valiliği Kriz Merkezi Toplantı Salonunda Vali Musatafa TUTULMAZ başkanlığında toplanarak daha önce alınmış olan 22.04 tarihli ve 2021/1 sayılı karara ek olarak aşağıda kararları alınmıştır.

 

1- AMAÇ:

 

Zonguldak İli dahilindeki ormanlık sahalarda yangın çıkmaması için gerekli tedbirleri önceden almak oluşabilecek orman yangınlarına en kısa sürede müdahale ederek yangınların büyümeden söndürülmesini ve büyüme temayülünde makine donanım ve insan gücü sevkiyatı organizasyonunu sağlamak ile orman yangınlarında kamu kurum ve kurluşları rasında işbirliğini temin etmek

 

2- ALINAN KARALAR:

Yukarıda anılan amacı sağlamak için:

 

1- Oluşan kurak hava şartlarında orman yangınlarının artması söz konusu olacağından  muhtemel orman yangınlarını önlemek amacıyla resmi izinli piknik mesire yerleri tabiat parkları gibi alanlar ile yetkili kişiler, Orman köylerinde yaşayanlar ve ormancılık faliyetlerinde çalışanlar dışında orman alanlarına giriş-çıkışlar, Orman Bölge Müdürlüğünün gösterdiği lüzum üzerine 6831 sayılı Orman Kanununun 74.maddesi kapsamında 13.07 2021 tarihinden itibaren 01.09 2021 tarihine kadar yasaklanmıştır.

 

2- Giriş- çıkış yasağını uygulaması ve kontrolü Zonguldak Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğünce sağlanacaktır.

 

3- Başta Orman Bölge Müdürlüğü olmak üzere, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü köy muhtarları ve gerektiğinde diğer birimler tarafından tescilli ve mesire yerleri dışında orman alanlarında piknik yapılmaması ve bu alanlarda giriş-çıkış müsaade edilmeyeceğine dair vatandaşların bilgilemdiirilmesi ve uyarıması sağlanacaktır.

 

4- Orman Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yangına hassas yerlere orman yangınlarına karşı duyarlılığınarttırılması için pankart. tabela, bildiri asılması sağlanacak

 

5- Ormanlık bölgelerde kolluk kuvvetleri tarafından devriye gezilip olası yangın tehlikesi oluşması muhtemel durumlarda acil tedbirler alınacaktır.Yapılacak denetimlerde tesbit edilen aykırılıklar  karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adlli ve idari işlemlerin yapılması sağlanacaktır.

 

6- Ormanlara 4 Km. mesafede yer alan ve orman köyü olan köylerin sınırları içinde çoban ateşi, piknik ateşi gibi ateşlere, bahçe ve anız temizliği maksatlı ateş yakılmasına, ayrıca düğün, eğlence amaçlı yapılan kutlamalarda, havai fişek, dilek balonu benzeri yanıcı maddelerin kullanımına müsaade edilmeyecektir.

 

7- Zonguldak İlimizdeki orman işletmesi müdürlükleri köy muhtarları ile sürekli irtibat halinde olacak,22.04.2021 tarih ve 2021/1 sayılı Orman Yangınları ile Mücadele  Komisyon Kararındaki hususların muhtarlarımızca vatandaşlarımıza hatırlatılması sağlanacaktır. Köy muhtarlarımızca çoban ateşi anız ateşi ile bağ ve bahçelerde temizlik ve benzeri amaçlı herhangi bir ateş yakılmaması hususunda Camii hoparlörlerinden duyuru yapılması sağlanacaktır.

 

8-  Zonguldak İlimizdeki belediyelerce vatandaşlarımıza hoparlörlerinden belli aralıklarla yangına duyarlı olunmasına yönelik duyurular yapılacaktır. İhtiyaç halinde yangın söndürülmesi için arazöz vidanjörsu tankı gibi araçlarıyla söndürme  ve soğutma çalışmalarına yardımcı olacaklardır.

 

9- İl Mühtülüğünce ilimiz snırları içinde camilerde vaaz veya konuşmalarda orman yangınları husunds vatandaşlarımıza anlatılması sağlanacak vatandaşların duyarlılığı bilgisi ve yangın söndürme duyguları ile ormanın yaraları ve sevgisinin pekiştirilmesi sağlanacaktır.

 

10- Olası yangın durmunda yangını seyir ve vahametine göre İl Özel İdaresi, DSİ, İl Afet  ve Acil durum Müdürlüğü Belediyeler ile gerektiğinde Askeri birikler ve diyer kurum ve kuruluşlardan personel araç-gereç ve iş makibası takviyesi sağlanacaktır.

 

11-Orman yangınının  yerleşim birimlerine sirayet etmesi tehlikesinin ortaya çıkması durumunda köy ve mahlle muhtarları tafından emniyet toplanma merkezlerinin oluşturulacak, yerleşim yerlerinin tahliyesi gibi konularda yetkililerle derhal temasa geçerek tedbirler alınaktır.

 

12- Meteoroloji İl Mdürlüğü tarafından orman yangını riski hakkında ilgili kurum ve kuruluş temşilcilerinin anlık olarak bilgilendirme yapılacaktır.

 

13- Yapılacak denetimlerde tesbit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümler doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır.

 

14-Halen belediyelerimizce vahşi depolama alanı olarak kullanılan ormana bitişik çöplüklerde muhtemel yangınların ormana sıçramaması önlemek amacıyla mevcut çöp yığınları içeri doğru iş makinelerıyle itilerek yanıcı madde bulunmayan yangın koruma bandı oluşması sağlanacaktır.

 

15-İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce orman yangınlarına sebebiyet verlmemesi için tüm çiftçilerimize anız bahçe temizliği gibi nedenlerle ateş yakılmamasının hatırlatılması sağlanacaktır.
16-Enerji nakil ve doğalgaz iletim hatlarından kaynaklı yangınları önlemek amacıyla Enerjisa Başkent  Elektrik Dağıtım AŞ ve Akmercan Batıkargaz Doğalgaz tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

 

17- Valilik İl Basın ve Hakla İlişkiler Müdürlüğü ile Kaymakamlıklar koordinesinde İl İlçe ve Belde Belediyelerince iş bu karar gereği ormanlık alanlara giriş-çıkış yasağı hakkında bilgilendirme yapılması karaları alınmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Giriş, çıkış, yasaklandı., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı