Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 14:44 Bu haber 584 kez okundu
 
Teravih namazları evde kılınacak.
GÜNDEM Haberi
Teravih namazları evde kılınacak.


Teravih namazları evde kılınacak.

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Teravih namazlarının camilerde kılınmasıyla ilgili alınan kararla ilgi şöyle konuştu:

 

 

Maalesef yaşadığımız salgın tehlikesi devam ediyor. İnsanlık olarak bu salgından kurtulamadık. Vaka ve vefat sayılarımız artmaya devam ediyor. Dolayısıyla yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve sağlık bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik. Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım. Çoluğumuzla, çocuğunuzla o coşkuyu camilerde yaşayalım. Ancak salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının da uzun süre kapalı mekânda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabi acı ve üzücü böyle bir duyuruyu yapmak benim için gerçekten çok acı ama sağlık çok önemli Biliyoruz ki Yüce dinimiz İslam’a göre insan sağlığı çok önceliklidir. Dikkatsiz ve tedbirsiz davranarak tek bir kişinin sağlığını tehlikeye atmak büyük bir vebaldir.

 

 

Ramazan’a özel bir ibadet olan teravih namazının cemaatle evlerde de kılınabileceğinin altını çizen Başkan Erbaş, Cemaatle kılamıyorsak ferdi olarak kılalım. Böylece bu salgın şartlarında evlerimizde çok güzel bir ibadet ortamı da oluşturmuş oluruz.  İnşallah hep beraber evlerimizde ailemiz ve çocuklarımızla bu güzel ibadet yerine getirerek, camilerde buluşamamanın hüznünü bir nebze de olsa gidermeye çalışırız değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

Başkan Erbaş, bu süreçte salgının seyrine göre camilerde teravih namazı kılabilme imkânı olduğu takdirde bunun da kararını alıp vatandaşlarla paylaşacaklarını kaydetti.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teravih, namazları, evde, kılınacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı